LAZER EPİLASYON GÜVENLİ MİDİR?LAZER EPİLASYON GÜVENLİ MİDİR?

                Lazer Epilasyon tedavileri, bu alanda doktorlar tarafından uygulandığı sürece oldukça etkili ve güvenli bir epilasyon yöntemidir. Lazerlerin ürettiği dalga boyu doğrultusunda oluşan ışık enerjisi, cilde zarar vermeden geçerek kıl köklerine ulaşır ve yalnızca kıl kökünü tahrip eder.

Radyasyon içermeyen, vücutta röntgen ışını sonrasında rastlanan türde lekeler bırakmayan bu yöntemin kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir klinik bulguya rastlanmamıştır.

Lazer Epilasyon tedavilerinin güvenilirliği Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA - Food and Drug Association) tarafından 1997 senesinde, belirli cihaz markaları ve türleri için onaylanmıştır.

                Bazı durumlarda güvensizliği ve yan etkileri göz önünde bulundurularak lazer uygulaması tavsiye edilmez. Ayrıca lazer uygulamasından sonra kişilerin 2 hafta süreyle güneşe maruz kalmamak ve solaryuma girmemek gibi bazı konularda özen göstermesi gerekir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınacaksa, özellikle yüz için mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Güneşten yanmış cilde ve bronz tene lazer epilasyon uygulanmaz.  Beyaz, açık sarı, kızıl renkli ve çok ince tüylere etki eden bir Lazer Epilation sistemi veya cihazı henüz piyasada yoktur. Göz çevresi dışındaki tüm bölgeler, lazer tedavi yöntemlerinde uygulama alanı olabilir. Lazer epilasyon doğru uygulandığı sürece kalıcı iz bırakma olasılığı çok düşüktür. Lazer epilasyon uygulaması sonrası ciltte kızarıklık görülmesi doğal olan bir durumdur. Normal şartlarda tedaviden bir kaç saat sonra bu kızarıklıklar tamamen yok olur. Kişinin güneşlenmesi ya da solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi olması gibi özel durumlarda epilasyonun ardından ciltte açık veya koyu renklenmeler oluşabilir. Genel olarak bu vakalar kısa süreli oluşur ve zaman içerisinde vücutta hiç bir iz bırakmadan kaybolurlar.


0 Responses to "LAZER EPİLASYON GÜVENLİ MİDİR?"